Termografia w rehabilitacji zwierząt - Rehabilitacja zwierząt

Rehabilitacja zwierząt

zadzwoń 600 362 861
Przejdź do treści

Termografia w rehabilitacji zwierząt

Obraz termowizyjny stanu zapalnego więzadła mięśnia dwugłowego ramienia.
Obraz kończyny po podaniu znieczulenia diagnostycznego

Termografia (termowizja) jest jedną z nielicznych metod diagnostycznych, która jest nieinwazyjna i bezpieczna. Jej działanie opiera sie na odczytywaniu poziomu emitowanego promieniowania podczerwonego z badanej powierzchni ciała. Ponieważ temperatura organizmu jest zależna od charakteru lokalnego przepływu krwi i procesów metabolicznych tkanek, oddawane promienie podczerwone z powierzchni ciała mogą odzwierciedlać zwiększony lub zmniejszony przepływ krwi w danym obszarze, co może świadczyć o lokalnym stanie zapalnym lub niedokrwieniu. Aktywność układu naczyniowego w głębszych tkankach ma również wpływ na temperaturę powierzchniową.

W praktyce weterynaryjnej, termowizyjna technika znalazła zastosowanie w wykrywaniu i monitorowaniu procesów leczenia koni, w kontrolowaniu działania leków, środków przeciwzapalnych, a także lokalnych znieczuleń. Termografia ma szerokie zastosowanie w diagnostyce klinicznych stanów kulawizny, uszkodzenia kości długich, wiązadeł i nerwów, zapalenia kości stawów, ochwatu, nakostniaków, uszkodzenia trzeszczki i ropnego zapalenia kopyta. Diagnostyka termowizyjna umożliwia dokładne zlokalizowanie miejsca zapalania, a także może być przydatna w ustaleniu przyczyn stanu chorobowego.
Termowizja znalazła szerokie zastosowanie w diagnozowaniu schorzeń kręgosłupa takich jak: mikrozłamania w obrębie kręgów, zapalne wyrostków kolczystych zwyrodnienia stawów międzykręgowych. Przydatność tej techniki znalazła zastosowanie w ocenie dopasowania siodła do końskiego grzbietu poprzez dokładne zlokalizowanie punktów ucisku siodła. Inne możliwości zastosowania termowizji u koni to kontrolowanie problemów z uzębieniem i pomoc w ustaleniu indywidualnych wzorców ukrwienia dolnych kończyn.

Obraz termograficzny żle dopasowanego siodła
Zdrowy pies na termowizji
Wróć do spisu treści